Zakończenie roku szkolnego 2014/2015

26 czerwca, o godzinie 10.00 odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego. W trakcie uroczystości uczniowie odebrali nie tylko świadectwa, ale również nagrody za szczególne osiągnięcia. Gratulacje i podziękowania trafiły także do rąk rodziców.

WSZYSTKIM ŻYCZYMY UDANYCH WAKACJI I MIŁEGO WYPOCZYNKU!!!

Galeria zdjęć

Familiałki

19 czerwca społeczność szkolna spotkała się na tradycyjnych Familiałkach. Tematem przewodnim tegorocznego spotkania był sport. Zarówno dzieci, jak i rodzice oraz nauczyciele mogli wziąć udział, np. w meczu piłki siatkowej i nożnej. Zgromadzeni gości podziwiali pokaz aikido i szermierki, a wszyscy chętni mogli spróbować swoich sił w rozgrywkach szachowych. W przerwie między rozgrywkami uczestnicy spotkania degustowali przygotowane przez rodziców potrawy.

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie spotkania.  

Galeria zdjęć

Zielona szkoła - Warmia i Mazury

Od 8 do 12 czerwca uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum uczestniczyli w zielonej szkole, która w tym roku odbyła się na Warmii i Mazurach. Już pierwszego dnia zwiedziliśmy Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. We wtorek odwiedziliśmy Mamerki, gdzie gościliśmy w Muzeum II wojny światowej w schronach Centrum Dowodzenia i Łączności, a później w Świętej Lipce, w bazylice Najświętszej Marii Panny wysłuchaliśmy pięknego koncertu organowego. Kolejnego dnia również nie zabrakło nam atrakcji. Tym razem udaliśmy się do Giżycka, gdzie poza rejsem statkiem po jeziorze Niegocin zwiedziliśmy Twierdzę Boyen i Wzgórze św. Brunona. Wszyscy mogliśmy również zobaczyć, w jaki sposób działa unikatowy most obrotowy na Kanale Łuczyńskim. Pobyt w Giżycku zakończyliśmy w wieży ciśnień, z tarasu której podziwialiśmy przepiękną panoramę miasta i okolicy. Niewątpliwą atrakcją stał się w czwartek pobyt w Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie. Wszyscy byliśmy zachwyceni nie tylko wspaniałymi okazami zwierząt, ale również i faktem, że niektóre z nich mogliśmy karmić. Ostatniego dnia, w drodze powrotnej do Łodzi, zatrzymaliśmy się w Toruniu, gdzie zwiedziliśmy miasto i wzięliśmy udział w interaktywnych zajęciach w Muzeum Żywego Piernika. Pobyt na zielonej szkole podobał się wszystkim jej uczestnikom.

Warsztaty dobrych manier

27 maja odbyły się w naszej szkole warsztaty dobrych manier i etykiety zorganizowane przez Akademię Savoir - Vivre dla Dzieci. Wszyscy nasi uczniowie mogli poszerzyć swoją wiedzę związaną z kulturalnym zachowaniem się przy stole, przypomnieć sobie, jakie dobre maniery powinni mieć wobec rodziców, nauczycieli i rówieśników. Poznali także tajniki doboru odpowiedniego stroju do okazji i miejsca oraz nauczyli się jak w kulturalny sposób wybrnąć z kłopotliwych sytuacji. Po części teoretycznej dzieci zastosowały zdobytą wiedzę w praktyce, a spotkania z poszczególnymi klasami zakończyły się wspólnym zjedzeniem deseru. Zajęcia spodobały się zarówno uczestniczącym w nich uczniom, jak i nauczycielom.

Wyjście do teatru

13 maja uczniowie klas I - III szkoły podstawowej obejrzeli w Teatrze Lalek "Arlekin" przedstawienie zatytułowane "Alicja w krainie czarów". Spektakl został przygotowany w oparciu o książkę L. Carolla, a jego autorzy utrzymali go w klasycznej, baśniowej konwencji. Oprawa muzyczna, na którą złożyły się fragmenty utworów klasycznych oraz wykorzystanie marionetek, sprawiły, że publiczność bez trudu mogła przenieść się w niezwykły, tajemniczy,  fantastyczny świat czarów i magii wykreowany w wyobraźni małej dziewczynki. Uczniowie wrócili z teatru zadowoleni i uśmiechnięci.

Wycieczka do Warszawy

11 maja uczniowie klasy szóstej i klas gimnazjalnych wzięli udział w kilkugodzinnej lekcji historii, która odbyła się w Muzeum Powstania Warszawskiego i na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Podczas pobytu w muzeum uczestnicy zajęć poznali najważniejsze fakty i wydarzenia II wojny światowej, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji na okupowanych przez Niemców ziemiach polskich, a przede wszystkim utrwalili i poszerzyli wiedzę na temat powstania warszawskiego. Interaktywny i narracyjny charakter muzeum, oddziaływanie obrazem, światłem, dźwiękiem oraz wykorzystanie elementów multimedialnych pozwoliło przybliżyć  młodym ludziom powstańczą rzeczywistość w sposób dla nich jak najbardziej zrozumiały. Uczniowie mogli nie tylko obejrzeć ekspozycję, ale także dotknąć pewnych eksponatów, na które składają się broń, dokumenty, listy, przedmioty osobiste, fotografie, mapy. Największe wrażenie zrobiły eksponaty, które ukazują historię powstania poprzez pryzmat przeżyć i losów jego uczestników. Nie mniejsze emocje wzbudziła projekcja słynnego filmu "Miasto ruin", czy takie miejsca muzeum, jak replika kanałów, namiot egzekucyjny  poświęcony "rzezi Woli".

Po zwiedzeniu muzeum młodzież wraz z opiekunami udała się na Cmentarz Wojskowy na Powązkach, gdzie pod opieką przewodnika poznała historię cmentarza, odwiedziła poszczególne kwatery i groby zasłużonych Polaków, wysłuchała niebanalnych opowieści, czasem anegdot związanych z ich życiem czy pracą. Zapewne wszystkim na długo w pamięci utkwi wiele nazwisk, nagrobków i faktów i bez wątpienia wszyscy zapamiętają Kwaterę Harcerskiego Batalionu Armii Krajowej "Zośka". 

Pobyt w Muzeum Powstania Warszawskiego i na Powązkach należał do bardzo udanych. Uczniowie, w obu zwiedzanych obiektach, trafili pod opiekę  doskonałych, zaangażowanych przewodników, ale także sami wykazali się dużą wiedzą, a ich zainteresowanie tematem, zadawanie dociekliwych pytań i zdyscyplinowanie zasługują na wyrazy uznania.

 

Prelekcja w bibliotece

4 maja uczniowie gimnazjum uczestniczyli w prelekcji przygotowanej przez pracowników Biblioteki Miejskiej. Tematem spotkania stała się asertywność wobec różnego rodzaju zagrożeń uzależnieniami. Gimnazjaliści poszerzyli swoją wiedzę o asertywności, a przede wszystkim uświadomili sobie, że zachowania asertywne pozwalają skutecznie opierać się próbom nacisku związanym z zachowaniami aspołecznymi, takimi jak picie alkoholu, palenie papierosów, zażywanie narkotyków. Uczniowie zrozumieli, że asertywność sprzyja mówieniu NIE, pomaga wybierać, daje poczucie siły, niezależności i odpowiedzialności za siebie, dostrzegli również, że człowiek, który potrafi spokojnie, ale stanowczo odmówić jest bezpieczny. Prelekcja spodobała się naszym najstarszym wychowankom i jednocześnie stała się doskonałym uzupełnieniem treści realizowanych w ramach szkolnego programu profilaktyki.

Wycieczka do Ogrodu Zoologicznego

23 kwietnia dzieci ze szkoły podstawowej były na wycieczce w Łódzkim Ogrodzie Zoologicznym. Wyjście stanowiło świetną okazję do poznania różnych gatunków zwierząt, ich biologii i zwyczajów, poza tym przybliżyło dzieciom problematykę ochrony gatunków zagrożonych wyginięciem. Uczniowie miło spędzili czas, poszerzając przy tej okazji swoją wiedzę przyrodniczą.



Muzeum Kinematografii

22 kwietnia, w drugim dniu egzaminów gimnazjalnych, pozostali uczniowie odwiedzili Muzeum Kinematografii. Podczas pobytu zwiedzili ekspozycję muzealną, wzięli udział w warsztatach zatytułowanych "Historia potworów w filmie", obejrzeli film "Czarodziejski fortepian" oraz wysłuchali opowieści o historii Pałacu Herbsta. Wycieczka wzbudziła wiele pozytywnych emocji i spodobała się wszystkim uczestnikom.



Wyjście do Manufaktury

21 kwietnia uczniowie szkoły podstawowej odwiedzili Kręgielnię Grakula mieszczącą się na terenie Manufaktury. Aktywnie spędzony czas, niepowtarzalna forma zabawy i sportowa rywalizacja sprzyjały nie tylko dobrym humorom, ale również integracji. Oczywiście, w tym dniu nasi młodsi podopiecznie nie zapomnieli o swoich najstarszych kolegach z klasy III gimnazjum, którzy tego dnia przystępowali do pierwszego zewnętrznego egzaminu i przed wyjściem ze szkoły życzyli im powodzenia i wytrwałości.