Wyjście do Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego

18 czerwca 2014 r. uczniowie gimnazjum wraz z nauczycielem fizyki wybrali się do łódzkiego Planetarium. Podczas zorganizowanych zajęć poznali wybrane elementy teorii wielkiego wybuchu oraz powstania Wszechświata. W przystępny sposób została im przedstawiona ewolucja gwiazd i układów planetarnych. Mieli też okazję zapoznać się z prezentacją gwiazdozbiorów zodiakalnych, wielkich i małych ciał Układu Słonecznego i Drogi Mlecznej. Wspólnie z prowadzącym zajęcia spróbowali odpowiedzieć na nurtujące ludzkość pytanie: „Czy jesteśmy sami we Wszechświecie, czyli jakie są możliwości istnienia życia poza Ziemią?”.

 

Familiałki - Piknik pod Dębem

6 czerwca 2014 r. na terenie szkoły odbyła się impreza integracyjna – „Piknik pod Dębem”.

W spotkaniu wzięli udział uczniowie, nauczyciele, rodzice, osoby zaprzyjaźnione ze szkołą i zaproszeni goście, m.in. p. Anna Zadęcka - Zięba oraz Ewa Gałat z Fundacji Tworzenia i Promowania Sztuki - ależ Gustawie!, p. Włodzimierz Kierblewski ze Szkoły Fechtunku Scaramouche. Relację z tego wydarzenia wyemitowała Telewizja TOYA. Zgromadzeni goście mogli obejrzeć przedstawienie taneczno – muzyczne pt. „W 2 godziny dookoła świata” i scenki teatralne zatytułowane „Świnki trzy”. W tym dniu dzieci, już kolejny raz, chwaliły się swoimi artystycznymi i sportowymi uzdolnieniami. Wszyscy podziwiali występ szkolnego zespołu fletowego, tańce z różnych stron świata, pokazy aikido i szermierki. Uczestnicy imprezy wykazywali się również umiejętnością celnego strzelania, a ci, którzy woleli poćwiczyć umysł, rozgrywali mistrzowskie partie szachowe pod czujnym okiem naszego instruktora. Zachwyt wzbudziły występy Natalii Kulig, utytułowanej gimnastyczki artystycznej, uczennicy klasy szóstej i jednocześnie reprezentantki kadry narodowej.

Niezapomnianą atmosferę pikniku podkreślały stoły suto zastawione smakołykami przygotowanymi przez naszych nieocenionych rodziców oraz bigos serwowany z kuchni polowej.

Serdecznie dziękujemy dzieciom, nauczycielom, rodzicom i przyjaciołom szkoły, którzy przyczynili się do zorganizowania tej uroczystości.

 

Wyjście do kina na film Powstanie Warszawskie

30 maja 2014 r. uczniowie II i III etapu edukacyjnego obejrzeli jeden z najważniejszych obrazów filmowych ostatnich lat – „Powstanie Warszawskie”. Pierwszy na świecie dramat wojenny non – fiction, zmontowany w całości z materiałów dokumentalnych, przybliżył naszym uczniom nie tylko historię powstania i dramat ludności cywilnej okupowanej stolicy, ale stał się również okazją do podjęcia dyskusji o II wojnie światowej. Uczniowie mogli wyrazić nie tylko swoją opinię na temat obejrzanego obrazu, zadawali również pytania, dzielili się z nami swoimi wątpliwościami  i spostrzeżeniami.

Wspólny wniosek sprowadził się do stwierdzenia, iż ten film warto, a wręcz należy zobaczyć, choćby dlatego, że we współczesnym świecie nie zawsze jest miejsce dla historycznej refleksji.

 

Wycieczka do Wioski Indiańskiej

25 kwietni 2014 r. dzieci ze szkoły podstawowej gościły w Wiosce Indiańskiej w Chociszewie. Pobyt w tym miejscu obfitował w niecodzienne atrakcje. Nasi milusińscy strzelali z łuku, jeździli na kucyku, poszukiwali złota, pływali canoe, piekli kiełbaski przy ognisku i beztrosko hasali po placu zabaw. Wyjazd miał też charakter edukacyjny, dzięki niemu uczniowie poznali zwyczaje i kulturę Indian, mieli okazję podziwiać oryginalne tipi, stroje indiańskie i przedmioty użytkowe. Dodatkową niespodzianką okazała się wizyta w niewielkim zoo, gdzie można było poobserwować ciekawe zwierzęta, zapoznać się z ich trybem życia i charakterystycznymi zachowaniami. Na zakończenie każdy z uczestników wycieczki otrzymał dyplom pasowania na Indianina.

 

Wycieczka do Białej Fabryki

23 kwietnia 2014 r. uczniowie szkoły podstawowej zwiedzali Muzeum Włókiennictwa i Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej. Pobyt w muzeum stał się okazją nie tylko do zapoznania się z historią łódzkiego przemysłu włókienniczego, był także świetną zabawą. Wszystkim spodobała się interaktywna część ekspozycji mieszcząca się w zrewitalizowanym budynku Kotłowni dawnej fabryki Ludwika Geyera. Tutaj na dzieci czekał szereg niespodzianek w postaci multimedialnych gier i zabaw.  Mogły m.in. ułożyć gobelin z puzzli, rozegrać mecz kłębkiem włóczki i zbierać bawełnę. Niewątpliwą atrakcją był również udział w warsztatach „Od włókna do tkaniny”, w ramach których uczniowie wykonali bransoletki. Wycieczka zakończyła się pobytem w Skansenie Łódzkiej Architektury Drewnianej, gdzie nasi podopieczni obejrzeli zrekonstruowane wnętrza mieszkań robotników z lat 20. I 30. XX w. oraz pomieszczenia warsztatowe z XIXw.  

 

Warsztaty garncarskie w Bolimowie

W kwietniu uczniowie szkoły podstawowej odwiedzili Warsztat Garncarski Rodziny Konopczyńskich w Bolimowie. Podczas tej wizyty mogli zapoznać się ze specyfiką zawodu garncarza, podpatrzeć sposób toczenia glinianych naczyń na profesjonalnym kole garncarskim i zobaczyć kolejne etapy ich powstawania. Każde dziecko mogło również wykazać się swoimi uzdolnieniami plastycznymi i ozdobić naczynie według własnego pomysłu. Największą frajdą okazało się jednak wcielenie w życie starego porzekadła: „Nie święci garnki lepią”. Jak łatwo się domyślić dzieci spróbowały swoich sił w trudnej sztuce garncarstwa i każde utoczyło naczynie, które z dumą prezentowało rodzicom, nauczycielom i kolegom. Pobyt uatrakcyjniły im także usłyszane legendy i opowieści związane z Bolimowem.

 

Wielkanocne spotkanie

Wielkanocne spotkanie społeczności szkolnej odbyło się tuż przed wiosenną przerwą świąteczną. Życzenia w imieniu nauczycieli i wszystkich pracowników szkoły złożyli dzieciom i rodzicom pan dyrektor i o. Wojciech, nasz katecheta. Pięknie nakryty stół, ozdoby wykonane przez uczniów, a przede wszystkim kolejny artystyczny występ naszych najmłodszych wychowanków wpłynęły na serdeczną, rodzinną atmosferę spotkania. Nie zabrakło również dzielenia się jajkiem i przyjacielskich rozmów. Należy też nadmienić, że gimnazjaliści kilka godzin wcześniej wspólnie z wychowawcami przygotowali swoje śniadanie wielkanocne, na które zaprosili pozostałych nauczycieli i młodszych kolegów. Trzeba przyznać, że przyrządzone przez nich potrawy smakowały znakomicie.

 

Rekolekcje wielkopostne i wizyta w Vigo

Tradycyjnie, jak co roku, dzieci wzięły udział w rekolekcjach wielkopostnych w kościele o. Pasjonistów. Tym razem przeżycia duchowe, na prośbę proboszcza, o. Artura Kiliszka, połączyły z działaniami artystycznymi. Zaprezentowane przez nich scenki rodzajowe stały się podstawą rekolekcyjnych rozważań i ułatwiły zrozumienie płynącego z nich przesłania. W tych dniach dzieci gościły także w Vigo – centrum ortopedii, gdzie poznały proces produkcji nowoczesnych protez, tak niezbędnych tym, którzy z przyczyn niezależnych od siebie są niepełnosprawni. Czas rekolekcji w szczególny sposób skłania do refleksji, sprzyja rozwijaniu wrażliwości. Mamy nadzieję, że nasze dzieci, na co dzień pochłonięte nauką i zajęciami dodatkowymi, znalazły chwilę, aby pomyśleć nie tylko o sobie, ale również o drugim człowieku, zwłaszcza tym pokrzywdzonym przez los.

 

Konferencja w Centrum Dialogu

Obecny rok jest Rokiem Jana Karskiego, sławnego emisariusza Podziemnego Państwa Polskiego, człowieka prawego i szlachetnego, na stałe wpisanego w historię naszego miasta oraz historię II wojny światowej, bohatera, dla którego misją życia stało się przekazanie prawdy aliantom o tragedii narodu żydowskiego, o zaplanowanym przez faszystów masowym mordzie, o Holocauście. W ramach obchodów podejmowana są różnorakie działania i inicjatywy. Jedną z nich była konferencja: „Rok 2014 – Rokiem Jana Karskiego”, która została zorganizowana z inicjatywy WODN w Łodzi i Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, a wzięli w niej udział nasi uczniowie z klasy I i III gimnazjum. Młodzież miała przyjemność wysłuchać świetnego wykładu Szymona Pawlaka zatytułowanego „Nazywał się Karski – Jan Karski” przeplatanego projekcją filmów dokumentalnych, pokazem zdjęć archiwalnych i prezentacją zarejestrowanego wywiadu M. Wierzyńskiego z Janem Karskim. Poza tym zgromadzeni mogli dowiedzieć się o działaniach podejmowanych przez Klub Kuriera, który na różne sposoby stara się przybliżyć swoim rówieśnikom postać słynnego łodzianina. Spotkanie spodobało się wszystkim zaproszonym, temat wzbudził zainteresowanie zarówno młodzieży szkolnej, jak nauczycieli, a przekazane informacje o życiu i działalności Jana Karskiego bez wątpienia przyczyniły się do popularyzowania wiedzy o tym niezwykłym człowieku.