Wycieczka do Muzeum Powstania Warszawskiego

1 lutego 2013r. uczniowie klasy VI i klas gimnazjalnych zwiedzali Muzeum Powstania Warszawskiego. Młodzież zapoznała się z ekspozycją muzealną zlokalizowaną na trzech kondygnacjach, miała okazję przyjrzeć się unikatowym eksponatom, fotografiom, mapom, tablicom, obejrzała również film „Miasto ruin”. Bez wątpienia na atrakcyjność muzeum, szczególnie dla młodszych zwiedzających, wpływa fakt, że historyczna narracja łączy się w nim z elementami multimedialnymi, które jeszcze lepiej przybliżają atmosferę powstańczej gehenny. Największe wrażenie na uczniach zrobił centralny punkt muzeum, stalowy monument, który przecina wszystkie poziomy wystawy. Na jego ścianach zapisane zostały daty kolejnych dni powstania, znaczą go również ślady po pociskach. W „bijącym sercu Warszawy” zamknięto też odgłosy walczącej stolicy, które wywołują w słuchających silne emocje. Trasa zwiedzania przedstawia chronologię wydarzeń i prowadzi przez poszczególne sale tematyczne, co pozwala zwiedzającym przyswajać wiedzę nie tylko na temat powstania, ale także o II wojnie światowej. Młodym zwiedzającym podobało się również to, że poruszali się w scenerii sprzed prawie 70. lat, mogli chodzić po granitowym bruku, wśród ruin zniszczonej stolicy, przejść kanałem czy posłuchać wspomnień powstańców. Z zaangażowaniem zbierali również kartki z kalendarza, na których znajdowały się informacje o każdym dniu powstania.

Uczniom bardzo podobał się wyjazd, dzięki niemu zdobyli wiedzę, która wykracza poza podstawę programową, poznali kolejne trudne chwile naszych dziejów, ale przede wszystkim przekonali się, że historię tworzą losy zwykłych ludzi.