Łódź i jej mieszkańcy w latach okupacji hitlerowskiej

19 października uczniowie klasy VI i gimnazjum wzięli udział w nietypowej lekcji historii „Łódź i jej mieszkańcy w czasach okupacji hitlerowskiej”. Odwiedzili Muzeum Tradycji Niepodległościowych, gdzie mieli okazję spotkać się z panem Donatem Doliwą, byłym więźniem niemieckiego więzienia dla mężczyzn na Radogoszczu. Bezcenne informacje pani przewodnik, zgromadzone w muzeum eksponaty i zdjęcia pomogły im lepiej zrozumieć ten trudny i odczłowieczony w historii naszego kraju okres faszystowskiej okupacji.

W planie wycieczki pojawiła się też stacja Radegast, gdzie uczniowie, dzięki panu Tomaszowi Więckowskiemu, poznali m.in. historię łódzkiego getta, eksterminacji Żydów i wielkiej szpery. Interesujące opowieści o narodzie żydowskim, jego tradycjach i zwyczajach, a także o tworzeniu się Łodzi przemysłowej i wielkich rodach fabrykanckich miały swoją kontynuację na cmentarzu żydowskim. W tym niezwykłym miejscu mieliśmy również przez moment niezwykłego przewodnika – turystę z Izraela.

Tę „terenową” lekcję historii zakończył spacer po Parku Ocalałych.