Uczniowie naszej szkoły gościli Pana Grzegorza Wróbla kustosza Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi

W ramach obchodów 10 dni Podziemnego Państwa Polskiego We wrześniu obchodzimy wiele rocznic związanych głównie z wybuchem II WŚ, między innymi 27 września rocznicę powołania w oblężonej Warszawie "Służby Zwycięstwu Polski", pierwszej struktury podziemnej podległej rządowi polskiemu i mającej za cel walkę z obydwoma okupantami-niemieckim i sowieckim, przekształconej później w Armię Krajową. Z tej przyczyny nasi uczniowie wzięli udział w obchodach "10 dni Polskiego Państwa Podziemnego" organizowanych przez Porozumienie Środowisk Patriotycznych Regionu Łódzkiego pod patronatem IPN i arcybiskupa Marka Jędraszewskego. We wtorek 24 września naszym gościem był pan Grzegorz Wróbel, kustosz Muzeum Tradycji Niepodległościowych przy Stacji Radegast w Łodzi. Panu kustoszowi towarzyszył strzelec ze Związku Strzeleckiego Rzeczypospolitej. Tym razem uczniowie klas 5 i 6 oraz gimnazjaliści wysłuchali prelekcji na temat przyczyn powstania Polskiego Państwa Podziemnego, jego organizacji i działań podejmowanych na terenie Łodzi w okresie hitlerowskiej okupacji. Wspomniane zostały nazwiska słynnych dowódców PPP z tamtych czasów związanych z naszym miastem: gen. Okulickiego "Niedźwiadka", gen. Fieldorfa "Nila", kpt. Sojczyńskiego "Warszyca". Pan dyrektor Marek Lipiec przedstawił sylwetkę rotmistrza Witolda Pileckiego, który jako ochotnik dostał się do Auschwitz, by tam budować struktury konspiracyjnego oporu przeciw okupantowi. Na koniec zaprezentowano historię Danuty Siedzikówny "Inki", bohaterskiej siedemnastolatki, sanitariuszki AK, która oddała życie za wierność Ojczyźnie i wyznawanym przez siebie zasadom. Tę postać przybliżył utwór Kasi Malejonek "Ostatnia chwila" odtworzony przy pomocy tablicy interaktywnej. Warto wspomnieć, że harcerze uświetnili wtorkowe wydarzenie występując w pełnym umundurowaniu.